DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE UYGULAMAYA BAĞLI ÇÖZÜMLER


Akşemsettin Mahallesi, Sim Sanayi Sitesi 5/B Sokak No:23 Sultanbeyli - İSTANBUL  Tel/Faks: 0.216.487 55 68 info@transray.com.tr
Uzun yıllardır demiryolu ve metro hatlarında kullanılan mekanik ekipmanların üretimindeki ve uygulamasındaki tecrübelerin bir araya getirilmesi amacı ile kurulan TRANSRAY Demiryolu Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., bu sektörde uygulamaya bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlara uygun çözümler üretebilmektedir.

Devlet Demiryollar
ının uygulamalarına ve isteklerine bağlı olarak, bazen bir ekipmanın istasyonda veya hat boyunda montajı sırasında ek çözümlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

TRANSRAY, bu tip durumlar için uygulamaya ba
ğlı çözümler üretme konusunda da geniş bir tecrübeye sahiptir.

Bir ray devresi uygulamas
ında, bir hat boyu ekipmanının saha montajını ve hat bakımları sırasında sökülmesini kolaylaştırmaya yönelik hazırlanmış daldırma galvanizli çelik konstrüksiyon uygulaması aşağıdaki resimlerde gösterilmektedir.
Hat boyunda bazı ekipmanların rayların arasına monte edilmesi ve hat bakımı sırasında da kolayca sökülmesi de gerekmektedir. Bir ATS magnetinin rayların arasına montajı sırasında uygulanmış bir çözüm aşağıdaki resimlerde gösterilmektedir.
TRANSRAY tarafından sunulan çözümler mekanik ekipman tasarım ve üretimi ile sınırlı kalmamaktadır.

Talebe ba
ğlı olarak, İstasyon Makas Isıtıcı Panolarının, Bağlantı Panolarının, Enerji Dağıtım Panolarının ve benzeri pano ve ekipmanların tasarım, üretim ve temini de yapılmaktadır.

Tasarlan
ıp üretilen panoların bazı örnekleri aşağıda yer almaktadır
Makas Isıtıcı Panoları, istasyonlar için el kumandalı ve kumanda merkezinden kumandalı olarak tasarlanabildiği gibi, bir meteorolojik ölçüm sistemi ile birlikte, hava şartlarına bağlı kumandalı veya makasta ray ısısını ölçerek ray sıcaklığına bağlı kumandalı olarak ta tasarlanıp, imal edilmektedir. Bir panodan birden fazla makasın ısıtılması da kontrol edilebilmektedir.
Ayrıca, makas ısıtıcılarının raylara mekanik montajında kullanılan sabitleme parçaları da R49 ve R60 raylara uygun olarak yandaki resimde gösterilen şekilde veya talep edebileceğiniz farklı geometride ve talep edeceğiniz malzemeden  üretilebilmektedir.
Hat boyunda bağlantı noktalarında az sayıda bağlantı ihtiyacı bulunuyor ise, döküm bağlantı kutuları kullanmak ve bunları topraklamak yerine, daha küçük boyda kompozit malzemeden üretilmiş bağlantı kutularımızdan uygulamanıza uygun olanını seçme olanağınız bulunmaktadır.
Yandaki resimde görülen bu kutular doğrudan toprağa gömülerek kullanılabilmekte, içlerine farklı tiplerde klemensler yerleştirilebilmek-tedir.