HAT BOYU BA─×LANTISI KUTULARI


Akşemsettin Mahallesi, Sim Sanayi Sitesi 5/B Sokak No:23 Sultanbeyli - İSTANBUL  Tel/Faks: 0.216.487 55 68 info@transray.com.tr
Uzun yıllardır demiryolu ve metro hatlarında kullanılan mekanik ekipmanların üretimindeki ve uygulamasındaki tecrübelerin biraraya getirilmesi amacı ile kurulan TRANSRAY Demiryolu Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., bu sektörde ihtiyaç duyulan en önemli ekipmanlardan birisi olan hat boyu bağlantı kutuları için farklı çözümler üretmiştir.

Ba
ğlantı kutuları kullanım yerine ve amacına bağlı olarak farklı boyutlarda, farklı yüksekliklerde ve farklı koruma sınıflarında talebe uygun olarak üretilmektedir.

En yayg
ın talep edilen boyutlar 400mm x 250mm ve 250mm x 250mm’dir.

Yukarıdaki resimlerde iki faklı boyuttaki bağlantı kutularının bir istasyonda uygulanmış durumları görülmektedir.

Bu boyutlardaki kutular flan
ş ayaklı olarak üretilmekte ve flanşların temel betonuna montajının sağlanması için flanş tabanında dört delik yer almaktadır.

Flan
ş ayağın yüksekliği istasyon içi için 300 mm, hat boyu için 500 mm olarak uygulanmakta olup, talebe uygun olarak farklı yüksekliklerde de üretilebilmektedir.

Flan
ş ayağın boru çapı ise, içerisinden geçirilecek olan kablo sayı ve çapları gözönüne alınarak 5”, 6” veya talebe göre farklı çaplarda olabilmektedir.

Türkiye’de kullan
ılacak olan bağlantı panolarının üzerinde kabartma TCDD yazısı yer almakta olup, talebe göre farklı yazılar da yazılabilmektedir.

Bağlantı kutularının asıl kullanım amacı hat boyunda farklı noktalarda kablo bağlantılarının sağlanması olmasına rağmen, bazı durumlarda koruma sigortası, özel baskılı devre ve ekipman montajı ihtiyacına da cevap verebilmektedir.

Bağlantı kutularının içerisinde standart olarak bir klemens rayı ve kabloların zırhını topraklamak üzere bir topraklama barası yer almaktadır. Kullanım ihtiyacına göre bağlantı kutusunun içerisine iki klemens rayı paralel olarakta yerleştirilebilmektedir.

400mm x 250mm boyutlarındaki bağlantı kutusunda tek klemens rayı uygulamasında en fazla 50, iki klemens rayı uygulamasında ise 100 klemens yerleştirilebilmektedir. 250mm x 250mm boyutlarındaki bağlantı kutusunda ise tek klemens rayı uygulamasında en fazla 25, iki klemens rayı uygulamasında ise 50 klemens yerleştirilebilmektedir.
400mm x 250 mm Bağlantı Kutusunda
50 Ayırmalı Klemens Kullanımı
250mm x 250mm Bağlantı Kutusunda
Makas Motoru ve Isıtıcısı Bağlantıları
      400mm x 250mm Bağlantı Kutusu
       250mm x 250mm Bağlantı Kutusu
Uygulama yerine ve amacına bağlı olarak bağlantı kutusunun iki yanına havalandırma deliği açılmakta, bu deliklerden yağmur ve sıçrayan suyun girmesini engelleyecek şekilde kulakçıklar kullanılmakta, benzer şekilde böceklerin girmesini önleyecek şekilde telle kapatılmaktadır. Eğer havalandırma delikleri açılmış ise bağlantı kutusunun içerisine rutubet alıcı malzeme yerleştirilmektedir. Talep edildiği taktirde, bağlantı kutuları IP65 koruma sınıfına sahip olacak şekilde kapalı ve korumalı olarakta üretilmektedir.

Bağlantı kutularının kapakları tek noktadan özel ağızlı bir vida ile kilitlenmekte ve zarar verici müdahalelerde kapağın kolayca açması önlenmektedir. Bağlantı kutusunun kapağı kutudan ayrılmadan tam açılabildiği gibi, kabloların bağlantısı sırasında kolaylık sağlaması açısından kapak bağlantı kutusundan da ayrılabilmektedir.

Özel isteklere bağlı olarak, daha küçük veya daha büyük boyutlarda bağlantı kutuları üretilebileceği gibi, uygulamaya bağlı olarak farklı yüksekliklerde ve çaplarda flanş ayaklı veya boru ayağı doğrudan toprağa gömülebilen tip bağlantı kutuları da üretilebilmektedir. Talep edildiği taktirde, bağlantı kutuları içerisine istenilen tip ve adette klemens, koruma sigortası, özel baskılı devre ve ekipman monte edilmiş olarakta temin edilebilir.